×

اینورتر چیست

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط ادمین

در این مقاله می خواهیم به صورت کامل درباره اینورتر (Inverter)و همچنین کاربرد های اینورتر صنعتی صحبت نماییم و تنها با خوانده این مطلب می توانید دانش خود را بسیار بالا ببرید و همچنین در این مورد هرگونه سوالی را می توانید از قسمت نظرات برای مشاوران ما اراسل نمایید.

اگر بخواهیم به صورت دقیق در چند خط بگوییم که این دستگاه چیست باید بگوییم : اینورتر (Inverter) یا مبدل برق که یک دستگاه الکترونیکی بوده و کار اصلی آن با وارد کردن جریان برق dc و تبدیل کردن آن به جریان ac کاربرد های بسیار بالایی دارد. این جریان ac تولید شده به صورت گسترده می تواند در هر جریانی و ولتاژی باشد.

باید بدانید که اینوتر ها قطعات متحرک نداشته و در مدل های گسترده ای از دستگاه ها نسبت به نیاز آنها کارایی متفاوتی دارد و به عنوان مثال می تواند به یک کامپیوتر اشاره کرد و حتی در آن نیز می توان آن را استفاده کرد و یا در دستگاه های قدرتمند تر و بزرگ تر مانند حمل و نقل و… استفاده نمود.

اینورتر چیست

به نقل از نمایندگی آذین سرویس در صورت کلی اینوترها برای انتقال جریان ac نیازمند هستند که جریان dc را دریافت نمایند که بیشتر استفاده از این نوع دستگاه ها در مسیر هایی می باشد که پنل خورشیدی یا در یک باتری استفاده می شود که جریان آن ها به صورت dc می باشد.

در نوع خود اینورتر یک نوسان ساز الکترونیکی بوده و قطعا قدرت بالا می باشد و یکی از علت هایی که در نام گذاری آن تاثیر مستقیم داشته است موضوع تبدیل برعکس مبدل ac به dc متداول می باشد که آن کاملا می تواند انجام دهد. باید بدانید که اینورتر نام دیگری با نام درایور ac دارد که دستگاهی بسیار پیشرفته برای کنترل کردن برق یک جریان سه فاز کاربرد بسیار خوبی دارد و حتی نمی گذارد که قدرت گشتاور موتور کوچکترین کاهشی را داشته باشد.

دستگاه اینورتر که به نوعی دیگر اینورتر صنعتی نیز گفته میشود نسخه های بسیار متفاوتی دارد و در صورت نیاز و برای راه اندازی یک دستگاه بزرگ که ۲۰ اسب بخار می باشد باید یک اینورتر ۲۰ HP استفاده نمود و در نسخه های کوچک تر این قضیه متفاوت می باشد.

اگر بخواهیم به ورودی اینوترها اشاره ای داشته باشیم باید بگوییم که آنها یا تک فاز هستند و یا سه فاز که البته این مورد برای دستگاه های باقدرت بالا اینگونه نیست چراکه آنها فقط و فقط از ورودی سه فاز به خاطر جریان بالایی که وارد می شود استفاده شده است و البته خروجی همه آنها از نوع سه فاز می باشد.

همانطور که در بالا گفته شد اینورتر ها دارای چند نوع می باشند که آنها را با توان کم و توان بالا می شناسم و در اینوترهای با توان پایین و برای برخی از نسخه های آن سیستم هشدار دهده جزئی نصب شده است و آن را نباید برای روشن کردن یک لامپ و یا لامپ ها استفاده کرد و به دلیل داشتن یک خازن برای تصحیح توان دقیقا به صورت موازی با یک لامپ این مشکل را به وجود می آود که می توانید با حذف کردن خازن از آن برای روشن کردن لامپ ها استفاده نمایید.

ویژگی های اینورتر چیست؟

با استفاده از این تکنولوژی مصرف برق بسیار کاهش پیدا می کند که این مورد به کمک پایین آمدن هزینه ها برای پرداخت قبض بیاید از دیگر مزیت های آن برای کاهش زمان راه اندازی می باش که برای سلامت موتو بسیار مفید می باشد و طول عمر را بیشتر می کند با اینورتر صنعتی می تواند اقدام به کم و زیاد کردن دور موتور با کاهش و افزایش برق خروجی اینورتر کنید و البته حتی می توان با معکوس کردن جریان خروجی حتی دور موتور را برعکس نمایید.

ویژگی های اینورتر چیست؟

موتور می تواند در هر شرایطی به کار خود ادامه دهد و مهم نیست که برق ورودی به اینورتر نوسان شدید دارد! داشتن قابلیتی برای کنترل از راه دور اینورتر و همچنین بیشتر کردن قدرت موتور مورد نظر حتی از سرعت نوشته شده در دفترچه راهنمای خود! در کل این دستگاه کاربردی برای کنترل کردن سرعت موتور های دستگاه ها کاربرد دارد و باعث یکپارچگی موتور با قابلیت تنظیم می شود.

کاربرد اینورتر به صورت هوشمند می باشد و با برسی میزان باری که بر موتور وارد شده می تواند اقدام به کاهش و یا افزایش جریان برق به خروجی سه فاز شود و موتور به راحتی کار کند.

مزایا و کاربرد اینورتر به صورت کامل چیست؟

  • تنظیم موتور به صورت کامل و یا کنترل کردن آن از راه دور
  • به راحتی می توان دور موتور را برعکس کرد و حتی بدون كنتاكتور
  • داشتن سیستمی بسیار پیچیده برای سلامت موتور و…

اینورتر (Inverter) همانطور که مشخص می باشد برق جریان DC را به جریان متناوب AC تبدیل کرده و جریان ac می تواند در هرفرکانسی که ما میخواهیم باشد و کاملا مدیریت شود.

  • امکان خاموش و روشن کردن آن بدون این که برق اصلی را قطع کنیم
  • طول عمر بیشتر قطعات مکانیکی به دلیل کم بودن ضربه های مکانیکی
  • محافظت کردن از موتور در زمانی که برق ولتاژ بسیار زیاد تر شود

ادامه دارد…

مطالب پیشنهادی :نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *