×

اینورتر چیست

۱۳ خرداد ۱۳۹۸ توسط ادمین

در این مقاله می خواهیم به صورت کامل درباره اینورتر (Inverter)و همچنین کاربرد های اینورتر صنعتی صحبت نماییم و تنها با خوانده این مطلب می توانید دانش خود را بسیار بالا ببرید و همچنین در این مورد هرگونه سوالی را می توانید از قسمت نظرات برای مشاوران ما اراسل نمایید.

اگر بخواهیم به صورت دقیق در چند خط بگوییم که این دستگاه چیست باید بگوییم : اینورتر (Inverter) یا مبدل برق که یک دستگاه الکترونیکی بوده و کار اصلی آن با وارد کردن جریان برق dc و تبدیل کردن آن به جریان ac کاربرد های بسیار بالایی دارد. این جریان ac تولید شده به صورت گسترده می تواند در هر جریانی و ولتاژی باشد.

باید بدانید که اینوتر ها قطعات متحرک نداشته و در مدل های گسترده ای از دستگاه ها نسبت به نیاز آنها کارایی متفاوتی دارد و به عنوان مثال می تواند به یک کامپیوتر اشاره کرد و حتی در آن نیز می توان آن را استفاده کرد و یا در دستگاه های قدرتمند تر و بزرگ تر مانند حمل و نقل و… استفاده نمود.

اینورتر چیست

به نقل از نمایندگی آذین سرویس در صورت کلی اینوترها برای انتقال جریان ac نیازمند هستند که جریان dc را دریافت نمایند که بیشتر استفاده از این نوع دستگاه ها در مسیر هایی می باشد که پنل خورشیدی یا در یک باتری استفاده می شود که جریان آن ها به صورت dc می باشد.

در نوع خود اینورتر یک نوسان ساز الکترونیکی بوده و قطعا قدرت بالا می باشد و یکی از علت هایی که در نام گذاری آن تاثیر مستقیم داشته است موضوع تبدیل برعکس مبدل ac به dc متداول می باشد که آن کاملا می تواند انجام دهد. باید بدانید که اینورتر نام دیگری با نام درایور ac دارد که دستگاهی بسیار پیشرفته برای کنترل کردن برق یک جریان سه فاز کاربرد بسیار خوبی دارد و حتی نمی گذارد که قدرت گشتاور موتور کوچکترین کاهشی را داشته باشد.

دستگاه اینورتر که به نوعی دیگر اینورتر صنعتی نیز گفته میشود نسخه های بسیار متفاوتی دارد و در صورت نیاز و برای راه اندازی یک دستگاه بزرگ که ۲۰ اسب بخار می باشد باید یک اینورتر ۲۰ HP استفاده نمود و در نسخه های کوچک تر این قضیه متفاوت می باشد.

اگر بخواهیم به ورودی اینوترها اشاره ای داشته باشیم باید بگوییم که آنها یا تک فاز هستند و یا سه فاز که البته این مورد برای دستگاه های باقدرت بالا اینگونه نیست چراکه آنها فقط و فقط از ورودی سه فاز به خاطر جریان بالایی که وارد می شود استفاده شده است و البته خروجی همه آنها از نوع سه فاز می باشد.

همانطور که در بالا گفته شد اینورتر ها دارای چند نوع می باشند که آنها را با توان کم و توان بالا می شناسم و در اینوترهای با توان پایین و برای برخی از نسخه های آن سیستم هشدار دهده جزئی نصب شده است و آن را نباید برای روشن کردن یک لامپ و یا لامپ ها استفاده کرد و به دلیل داشتن یک خازن برای تصحیح توان دقیقا به صورت موازی با یک لامپ این مشکل را به وجود می آود که می توانید با حذف کردن خازن از آن برای روشن کردن لامپ ها استفاده نمایید.

ویژگی های اینورتر چیست؟

با استفاده از این تکنولوژی مصرف برق بسیار کاهش پیدا می کند که این مورد به کمک پایین آمدن هزینه ها برای پرداخت قبض بیاید از دیگر مزیت های آن برای کاهش زمان راه اندازی می باش که برای سلامت موتو بسیار مفید می باشد و طول عمر را بیشتر می کند با اینورتر صنعتی می تواند اقدام به کم و زیاد کردن دور موتور با کاهش و افزایش برق خروجی اینورتر کنید و البته حتی می توان با معکوس کردن جریان خروجی حتی دور موتور را برعکس نمایید.

ویژگی های اینورتر چیست؟

موتور می تواند در هر شرایطی به کار خود ادامه دهد و مهم نیست که برق ورودی به اینورتر نوسان شدید دارد! داشتن قابلیتی برای کنترل از راه دور اینورتر و همچنین بیشتر کردن قدرت موتور مورد نظر حتی از سرعت نوشته شده در دفترچه راهنمای خود! در کل این دستگاه کاربردی برای کنترل کردن سرعت موتور های دستگاه ها کاربرد دارد و باعث یکپارچگی موتور با قابلیت تنظیم می شود.

کاربرد اینورتر به صورت هوشمند می باشد و با برسی میزان باری که بر موتور وارد شده می تواند اقدام به کاهش و یا افزایش جریان برق به خروجی سه فاز شود و موتور به راحتی کار کند.

مزایا و کاربرد اینورتر به صورت کامل چیست؟

  • تنظیم موتور به صورت کامل و یا کنترل کردن آن از راه دور
  • به راحتی می توان دور موتور را برعکس کرد و حتی بدون كنتاكتور
  • داشتن سیستمی بسیار پیچیده برای سلامت موتور و…

اینورتر (Inverter) همانطور که مشخص می باشد برق جریان DC را به جریان متناوب AC تبدیل کرده و جریان ac می تواند در هرفرکانسی که ما میخواهیم باشد و کاملا مدیریت شود.

  • امکان خاموش و روشن کردن آن بدون این که برق اصلی را قطع کنیم
  • طول عمر بیشتر قطعات مکانیکی به دلیل کم بودن ضربه های مکانیکی
  • محافظت کردن از موتور در زمانی که برق ولتاژ بسیار زیاد تر شود

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

حتما شما با کولر گازی و نحوه کاکرد آن آشنایی کامل را دارید و می دانید که این نوع مصرف برق بالایی را دارد که در زمان استفاده برای ساعات زیاد در طول روز می تواند هزینه برق زیادی را برای شما داشته باشد.

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در میزان مصرف انرژی در این دسته از کولرهای گازی می باشد که در ادامه ما به صورت دقیق در مورد این دو دسته برای شما توضیحاتی را ارایه می نماییم.

کولر گازی اینورتر درست همانند کولر گازی معمولی بهترین سیستم سرمایشی و مطلوبی را برای شما مهیا می نماید اما این در حالی است که کولر گازی اینورتر با بهره گیری از تکنولوژی جدید می تواند با مصرف انرژی بسیار کم سرمایش مطلوب را برای شما به ارمغان داشته باشد و با هزینه های کمتری برای شما کار می نماید.

تعمیر کولر گازی

کولر گازی معمولی با داشتن دور موتور ثابت برای رساندن دمای محیط به حد مطلوب از همه انرژی و ظرفیت موتور خود استفاده می نماید و بعد از این که دما به آن حد رسید به صورت اتوماتیک موتور قطع می گردد تا بعد از مدتی دوباره بعد از دستور گرفتن از برد باز شروع به کار کردن کند ، با هر بار روشن و خاموش شدن موتور برای تولید سرما توسط کمپرسور مصرف برق بسیار بیشتری نسبت به اینورتر خواهیم داشت.

اولین تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در دور موتور آن ها می باشد، فراموش نکنید کولر گازی معمولی دارای یک موتور می باشد که تنها با دور ثابت در حال کار کردن می باشد اما در کولر گازی اینورتر ، موتور توانایی کار کردن در دور مختلف می باشد از این رو همیشه در حال کار کردن می باشد و به هیچ عنوان از کار باز نمی ایستد.

کولر گازی اینورتر ، فقط در زمانی که به کار کردن موتور آن نیازی نداریم با دور پایین در حال کار می باشد و در حالتی دما نیاز به سرما پیدا می نماید موتور با دور بیشتر شروع به کار کردن می نمابد و دیگر نیاز به استفاده حداکثر از ظرفیت و توانایی موتور نمی باشد همین امر سبب انجام هر چه بهتر در عملکرد و البته کاهش بسیار زیاد در مصرف برق خواهد بود.

اما بهتر است کمی نیز با تکنولوژی اینورتر آشنا شوید در ادامه در مورد اینورتر و کارکرد آن در موتور و ارتباطش با کمپرسور توضیح می دهیم.

اینورتر چیست؟

اما اول بایدبدانیم که اینورتر چیست و چگونه کار می کند؟ اینورتر در واقع یک تکونولوژی بسیار پر بازده به شما می آید که می تواند با نصب شدن روی کولر گازی معمولی شما باعث کاهش چشمگیر مصرف برق شود.

اما اینورتر چیست؟ اینورتر با انجام عملیاتی همچون تبدیل جریان مستقیم به متناوب و ایجاد یکسری فرکانس های متغییر سعی بر این دارد که این فرکانس متغییر را به کمپرسور برساند و با انجام این کار سرعت چرخش را نیز قابل کنترل خواهد نمود در واقع دور موتور کولر گازی شما با انجام این کار می تواند متغییر باشد که البته اثر جدی این امر سبب کم شدن مصرف برق مصرفی در سیستم سرمایشی کولر گازی شما خواهد بود.

اینورتر چگونه مصرف برق را کاهش می دهد؟

با خواندن مطالب زیر خواهید دانست که اینورتر چگونه مصرف برق را کاهش می دهد؟کولر گازی که دارای تکنولوژی اینورتر می باشد با داشتن هوشمندی کامل در خود می تواند تشخیص دهد که در چه زمانی نیاز به کارکرد بیشتر موتور کولر گازی شما خواهد بود.

سرویس کولر گازی

در واقع با اینورتر میزان بار وارد شده به کولر گازی مشخص می شود و بر این اساس موتور شما به همان میزان دور و کارکرد خواهد داشت و دیگر الکی با تمام قدرت شروع به کارکردن نمی کند همین موضوع سبب کاهش  و از بین رفتن میزان مصرف برق اضافی می شود . مصرف برق کاهش می یابد.

مزایای کولر گازی اینورتر

استفاده از کولر گازی اینورتر در منزل و یا محل کار شما می تواند بسیار کاربردی تر و البته برای شما رضایتمندی خاطر بیشتری را به ارمغان بیاورد از اولین و مهمترین مزایای کولر گازی اینورتر می توان به مصرف بسیار پایین و متناسب آن اشاره کرد.

گاها با این دستگاه می توان چیزی در حدود ۶۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی داشت ، البته صدای کم و به روز بودن نیز از مزایای این نوع کولر می باشد.

کولر گازی اینورتر دقیقا متناسب با دما ، کار می کند و همین موضوع سبب کاهش کارکرد اضافی و الکی می شود و از هدر رفتن انرژی بسیار جلوگیری می نماید.

با کارکرد کمتر طبیعتا میزان عمر لوازم و قطعات شما نیز افزایش می یابد از این رو  دیگر مزایای کولر گازی اینورتر می توان به عمر بیشتر این دسته از محصولات اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی :

0/5 ( 0 نظر )نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *