×

تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی

۶ شهریور ۱۳۹۸ توسط Supame P. Ovepejunodo

تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی در کولر گازی

تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی یکی از مسائل مهمی است که امروزه در حیطه ی کولر گازی و تعمیرات آن مطرح می شود. علت آن هم اهمیت این قطعه در کولرگازی است. در مقاله های قبلی کمپرسور پیستونی  و  کمپرسور روتاری و نحوه عملکرد آن ها را بررسی کردیم. امروز قصد داریم تا به بررسی تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی بپردازیم.

کمپرسور چیست؟

مهم ترین نقش اصلی در کولر گازی توسط کمپرسور ایفا می شود و به نوعی آن را قلب تیبرید می نامند. این قطعه که از انرژی الکتریکی تغذیه می کند، بپس از مکش و فشرده سازی گاز، آن را به سمت کندانسور هدایت می کند. انتخاب نوع کمپرسور به پارامتر های متعددی چون ظرفیت، آب و هوا و نوع دستگاه بستگی دارد و به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند:

  • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
  • کمپرسور روتاری (Rotary)
  • کمپرسور اسکرال (Scroll)

 

تفاوت کمپرسور های روتاری ، اسکرول و پیستونی در کولر گازی

تفاوت کمپرسور های روتاری ، اسکرول و پیستونی در کولر گازی

 

 

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی از قدیمی ترین انواع کمپرسور به شمار می رود که عملی مشابه سیلندر خودرو نیز دارد. در این مدل گاز توسط حرکت دوطرفه و رفت و برگشتی پیستون به داخل سیلندر هدایت می شود. از مزایای این نوع می توانیم به هزینه ی تعمیر و نگهداری پاین آن اشاره کنیم . اما باید در نظر بگیرید که آیا این مزیت به سرو صدای زیادی که کمپرسور پیستونی تولید می کند، می ارزد یا خیر. از سوی دیگر تعداد افراد متخصص برای تعمیر این مدل نسبتا بیشتر از سایر مدل هاست. کمپرسور پیستونی بیشتر در مناطق گرمسیری مانند جنوب و مرکز ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کمپرسور پیستونی در کولر گازی

کمپرسور روتاری یا (غلتکی)

کمپرسور روتاری عملکردی چرخشی دارد و جایگزین کمپرسور پیستونی در مناطقی که فشار و حجم هوا زیاد است، می شود. کش و کمپرس ماده مبرد در این مدل از طریق گردش تیغه ها به صورت ۳۶۰ درجه انجام می شود. گاز ها پس از فشرده سازی به درون لوله های کمپرسور منتقل می شوند. اگر میزان برق مصرفی کمپرسور ها برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است که به جای پیستونی به سراغ کمپرسور روتاری بروید زیرا در کنار سرو صدای کمتری که دارد، برق کمتری نیز مصرف می کند. برودتی که کمپرسور پیستونی تولید می کند کمی بیشتر از این مدل است. در فلات غربی، شمال غربی و شمال ایران بیشتر از کمپرسور روتاری استفاده می کنند.

 کمپرسور های روتاری در کولر گازی

کمپرسورهای اسکرول یا (حلزونی)

کمپرسورهای اسکرول بیشتر در کولر گازی هایی دیده می شود که ظرفیت بالایی دارند. علت نامگذاری کمپرسور حلزونی دو قطعه ی حلزونی شکل آن است. یکی از این دو قطعه ثابت و دیگری متحرک می باشد. حرکت قطعه ی حلزونی شکل سبب فشرده سازی گاز شده و عایقی که در اطراف این کمپرسور از نشت این گاز جلوگیری می کند. از لحاظ قیمت این کمپرسور از مابقی کمپرسور ها پیش گرفته و قیمت بیشتری دارد. اما باید ارزش کیفیت در برابر قیمت را نیز در نظر داشته باشیم زیرا این مدل سرو صدای بسیار کمتر و طول عمر طولانی تری دارد. از سوی دیگر کارایی و راندمان آن نیز به صورت چشمگیری بالاست. این نوع کمپرسور در فلات مرکزی ایران طرفداران بیشتری دارد.

کمپرسور اسکرول در کولر گازی

 

نتیجه گیری از تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی

همانطور که گفتیم تفاوت کمپرسور های روتاری، اسکرول و پیستونی در منطقه ی مورد استفاده، انتظارات و بودجه ی شما مشخص می شود. پیش از خرید کولر گازی باید به پارامترهای زیادی توجه کنید. در صورت نیاز به تعمیر لوازم خانگی با تیم متخصصین ما در ارتباط باشید.

جهت خرید :

0/5 ( 0 نظر )نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *