×

فیلتر HEPA و نقش آن در عملکرد جاروبرقی چست ؟

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ توسط Supame P. Ovepejunodo

خریداران لوازم الکترونیکی مثل جارو برقی یا هر وسیله ی دیگری که با مکیدن یا دمیدن کار میکند، حتما هنگام خرید اسم واژه ای به نام فیلتر HEPA به گوششان خورده است. اما احتمالا بسیاری از آن ها از چگونگی کارکرد این فیلتر ها و ضرورت وجود آنها در لوازم الکترونیکی شان بی خبر هستند. در این مطلب، سعی ما بر این بوده است که به بهترین نحو این فیلترها را به شما معرفی کرده و درمورد نحوه ی عملکرد و کاربرد آنها توضیح دهیم.

فیلتر HEPA چیست ؟

 فیلتر HEPA چیست

فیلتر HEPA چیست ؟

فیلتر های HEPA جزو تجهیزات تصفیه هوا، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی هستند و مشخصا در لوازمی که با مکش یا دمیدن هوا سرو کار دارند(مثل جاروبرقی ها یا دمنده ها) به کار میروند. ساختار این فیلترها متشکل از الیاف فایبر گلاس، پوشال و حصیر است که قطرشان بسته به کاربردشان بین ۰٫۵ تا ۲ میکرون متغیر است.

واژه ی HEPA مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air به معنای هوای پاک با بازدهی بالا است و برای توصیف فیلترهایی با قدرت تصفیه ی ۹۹٫۹۷ درصد ذرات در ۰٫۳ میکرون از هوا به کار میرود. فیلترهایی با چنین قدرت تصفیه ی بالا، آلاینده های معلق موجود در هوا(مثل ذرات آزبست ، باکتری ها و ذرات گرد و غبار) را به خوبی تصفیه کرده و با حذف این آلاینده ها از هوایی که ما در آن نفس می کشیم، هوای اطرافمان را برای تنفس تمیز و مطبوع می سازند.

مواد سازنده ی فیلتر های هپا چیست؟

HEPA متشکل از یک لایه الیاف پلیمری مخصوص به هم فشرده شده است که منافذ بسیار ریزی دارد. این منافذ باعث راحت تر شدن عبور هوا از فیلتر می شوند درحالی که ذرات بزرگتر از ۰٫۰۳ میکرون پشت فیلتر گیر کرده و همانجا باقی می مانند. هرکدام از انواع مختلف فیلتر های هپا قدرت جذب متفاوتی دارند که میزان قدرت جذبشان بستگی به سه عامل قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر، ضخامت کلی فیلتر و سرعت عبور هوا از سطح فیلتر بستگی دارد.

کاربرد فیلترهای HEPA در جاروبرقی ها

همه ی ما نحوه و دلیل استفاده از جاروبرقی ها را می دانیم. انسان ها برای تمیز کردن محیط اطراف خود از گرد و غبار از جاروبرقی استفاده می کنند بدون اینکه بدانند بخشی از ذرات ریز تر گرد و غبار در هوا سرگردان هستند. این ذرات کوچک با گذشت زمان روی فرش ها یا وسایل مختلف نشسته و همانجا ته نشین می شوند و اکثرا هم مشکلی برای انسان ها به وجود نمی آورند؛ اما مشکل از زمانی شروع می شود که ما شروع به جارو کشیدن خانه با استفاده از یک جاروبرقی نامناسب و غیر استاندارد می کنیم.

بیشتر بدانید : تعمیر جاروبرقی در تهران با قیمت مناسب

جارو برقی با مکیدن زباله ها و ذرات گرد و غبار ریز و درشت که شامل ذرات ریز میکروسکوپی که غیرقابل دیدن هستند اقدام به تمیز کردن محیط میکند. این ذرات ریز میکروسکوپی از طریق لوله ی جارو برقی به داخل مکیده می شوند اما درصورت عدم وجود فیلتر هپا بر روی جاروبرقی شما، این ذرات داخل جارو برقی باقی نمانده و دوباره از خروجی جاروبرقی خارج شده و به محیط باز می گردند.  همین ذرات ریز معلق درهوای خانه باعث آلودگی محیط شده و برای افرادی با مشکلات تنفسی یا آلرژی و آسم مشکل ایجاد می کنند.

این فیلتر چگونه عمل می کند؟

برگشتن ذرات ریز معلق در هوا به محیط مشکل ساز است. بنابراین توصیه می شود که برای محکم کاری علاوه بر فیلترهای موجود بر روی جارو برقی ها از فیلتر های هپا نیز استفاده شود. فیلتر های هپا دارای ساختار کارتریجی هستند و برای رعایت ایمنی بیشتر روی دستگاه های جاروبرقی نصب می شوند. فیلتر هپا برای جلوگیری از ورود ذرات ریز به هوا به طور همزمان از سه روش استفاده میکند:

  • interception جلوگیری از عبور ذرات :  زمانی که ذرات کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر از بین الیاف فیلتر عبور می کنند، با برخورد به تقاطع الیاف ها گیرکرده و به آن می چسبند. و به این ترتیب هوای تمیز وسالم تر از سمت دیگر فیلتر خارج می شود.
  • Impact گیر کردن ذرات داخل فیلتر : ذرات بزرگتر از ۰٫۱ میکرون ، بعلت بافت بسیار متراکم فیلتر ، در آن جاگیر می شوند و جریان هوا با حرکت منحنی از راه های باز میان فیلتر(منافذ روی فیلتر) از آن سوی فیلتر خارج می شوند.
  • Diffusion انتشار و پراکندگی : جهت حرکت ذرات ریز تر از ۰٫۱ میکرون ، با برخورد با مولکول های موجود در هوا به طور مداوم تغییر می کند و این ذرات یک مسیر نامنظم و پر از انحنا را طی می کنند که باعث کاهش سرعت آنها شده و این کاهش سرعت باعث بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذرات معلق در درون فیلتر می شود.

شکل فیلتر هپا به چه صورت است؟

شکل کلی فیلتر های هپا بسته به دستگاه کاربردی متفاوت می باشد. دستگاه های تصویه ی هوا معمولا از فیلتر های صفحه ای و مستطیل شکل استفاده می کنند. همچنین در جارو برقی ها نیز این فیلتر ها به شکل مستطیلی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما در بعضی مدل های جاروبرقی فیلتر های هپا می توانند به شکل های دایره یا استوانه ای نیز کاربرد داشته باشند.

آیا می توان این فیلتر را شستشو داد؟

فیلتر هایی که در کنار شماره رده حرف W را دارا می باشند، قابل شستشو هستند. این درحالی است که فیلتر هایی که در جارو برقی ها مورد استفاده قرار می گیرند عمدتا غیرقابل شستشو می باشند اما در عوض به سادگی با خارج کردن این فیلتر ها و تکاندن آن ها، می توان این دسته از فیلترها را نیز تمیز کرد.

جاروبرقی با فیلتر هپا و جاروبرقی هپا چه فرقی دارند؟

در جاروبرقی های هپا خبری از نشت و آلودگی هوای محیط نیست. این دستگاه ها به هیچ وجه هیچ اثری از نشت دود نداشته و صد در صد هوای خروجی از دستگاه(حتی هوایی که برای خنک کردن موتور مورد استفاده قرار می گیرد) نیز از یک فیلتر هپا عبور می کنند. به همین دلیل است که سیستم های دقیق این چنینی به سختی پیدا می شوند. در مقابل، درمورد جارو برقی هایی که در آنها از فیلترهای هپا استفاده می شود، نمی توان از تضمین صد در صدی پاکسازی هوا صحبت کرد. چراکه همیشه امکان نشت مقداری از آلودگی ها و ذرات ریز در هوا وجود خواهد داشت.

مطالب پیشنهاد شده توسط کاربران :

 

0/5 ( 0 نظر )نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *