×

ترموستات چیست؟ درباره ترموستات یخچال و نحوه تنظیم درجه یخچال

۱۴ بهمن ۱۳۹۷ توسط Sucina D. Ojucunasela

ترموستات چیست ؟ در مورد ترموستات چه می دانید؟ در خصوص نحوه تنظیم ترموستات یخچال اطلاعاتی دارید؟ ما در این مقاله سعی می کنیم راهکارهای لازم را در خصوص نحوه تنظیم یخچال در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید اینکار را انجام دهید.

در حالت کلی ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط مانند یخچال مورد استفاده قرار می گیرد، روند کار آن به صورت اتوماتیک بوده و بدون دخالت دست انجام می شود.

از آنجا که این روند به دلیل فناوری به کار رفته در ترموستات انجام می شود، آشنایی اولیه با نحوه کار آن برای تنظیمات بعدی جهت استفاده درست اهمیت زیادی دارد.

ترموستات چیست

دماپا یا ترموستات چیست ؟ دستگاهی می باشد که برای حفظ تعادل دمای دستگاه، یک سامانه و یا یک سیال مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین کاربرد ترموستات: در دستگاه ها و سیستم های تأسیساتی، خودروها و لوازم خانگی است.

دانلود کتاب آموزش تعمیر یخچال به زبان ساده

فرآیند تنظیم ترموستات بدون دخالت دست انجام می شود و کاملا اتوماتیک است که مسلما باید به نحوی انجام شود که بتواند دمای محیط را ثابت نگه دارد.

و در صورتی که این روند دچار اختلال شود می تواند گفت که ترموستات دچار نقص شده است.

تنظیم دمای یخچال به صورت کاملا اتوماتیک توسط ترموستات یخچال انجام می شود.

تنظیم ترموستات یخچال

اجزا تنشکیل دهنده ترموستات یخچال :

بدنه فلزی

نقاط اتصال

فانوسک های گاز

لوله مویی

لوله بلو

پیچ تنظیم

اهرم

و …

قرار گرفتن اجزاء فوق در کنار هم یک ترموستات را تشکیل می دهد که می تواند به صورت کاربردی در جایگاه خود ایفاء نقش نماید.

تعمیرات یخچال جنرال الکتریک با قیمت های بسیار مناسب در تهران

ضمنا باید توجه نمود که ترموستات در یخچال های قدیمی بیشتر کاربرد داشته است که به صورت مکانیکی کار می کرد. اما در یخچال های امروزی که تحت تأثیر فناری تغییر کرده اند، از تکنولوژی نوین استفاده شده است که فرآیند تکمیل تری را به همراه دارد.

نحوه تنظیم درجه یخچال در تابستان

در ادامه میخواهیم درباره نحوه تنظیم درجه یخچال در تابستان صحبت نماییم و در تابستان با توجه به گرم شدن هوا، ضرورت استفاده از یخچال به عنوان نیاز اساسی کاربرد دارد.

نگهداری مواد غذایی برای جگوگیری از مسمومیت، مستلزم استفاده از یخچال می باشد که در صورتی که عملکرد  یخچال دچار اختلال شود، این فرآیند را دچار اختلال می کند.

در واقع تنظیم درجه یخچال تا حد زیادی بستگی به نحوه استفاده مفید ما در جهت بهبود کارایی دارد.

نحوه استفاده مفید از یخچال

رعایت مواردی از قبیل عدم باز کردن مکرر درب یخچال تأثیر زیادی در خنک کردن مواد غذایی دارد به این صورت که انجام اینکار می تواند باعث تخلیه گاز یخچال شده و عمل تنظیم دما را با مشکل مواجه کند.

همچنین در نحوه چیدمان مواد غذایی باید دقت نمود که فضای خالی برای تردد آب و هوا در یخچال وجود داشته باشد که بتواند فرآیند خنک سازی را به بهترین شکل انجام دهد.

در گذاشتن مواد غذایی به یخچال دقت نمائید که زیاد حرارت نداشته باشد که این امر ممکن است باعث اختلال در عملکرد قطعه تنظیم دما شود و باید مواد غذایی را ابتدا در محیط بیرون از یخچال به دمای ثابت رساند و سپس در یخچال گذاشت.

و مهمتر از همه رعایت بهداشت داخل یخچال می باشد، به این صورت که با رعایت بهداشت داخلی یخچال و تمیز کردن برفک های آن تا حد زیادی عملکرد آن بهبود پیدا می کند که تأثیر زیادی در افزایش کارایی خواهد داشت.

ترموستات یخچال

آیا نحوه تنظیم ترموستات مدل های مختلف یخچال با هم فرق می کند؟

در حالت کلی نحوه کار مدل های مختلف یخچال باهم فرق می کند و تنها صفحه نمایش آن فرق می کند به طوری که در بعضی مدل ها درجه به صورت عدد، در بعضی مدل ها به صورت کلمه و در بعضی مدل ها به صورت گرافیکی نشان داده می شود.

چرخاندن درجه یخچال به سمت راست باعث سرد شدن درجه حرارت یخچال و چرخاندن به سمت چپ یعنی خلاف عقربه های ساعت باعث گرم شدن آن می شود.

مناسب ترین دما برای استفاده در یخچال

دمای مناسب برای یخچال در طول سال سه درجه سانتی گراد و دمای فریزر منفی نوزده درجه سانتی گراد است.

فاصله مناسب یخچال از هم و از دیوار باعث می شود که هوا به خوبی بین آن رد و بدل شود و مشکلی از بابت افزایش دمای آن به وجود نیاید که این امر تأثیر زیادی در افزایش کارایی آن دارد.

تعمیرات یخچال و قطعات آن توسط آذین سرویس به عنوان راهکار اساسی برای رفع خرابی های احتمالی مورد نظر می باشد که می تواند بسیار کاربردی باشد.

0/5 ( 0 نظر )نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *